facebook

Rowerem Nad Białą Przemszą

Łagodne, przyjemne trasy ale też strome podjazdy i karkołomne zjazdy. Piasku na niektórych odcinkach też będzie sporo, wszak to okolice sławnej Pustyni Błędowskiej. Nasze tereny to miejsce jakby specjalnie stworzone przez naturę dla rowerzystów. Duże zróżnicowanie terenu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza, że szlaków rowerowych nie brakuje. Prowadza przez piękne jurajskie krajobrazy wśród białych fantazyjnych skał i romantycznych ruin zamków i  grodzisk

 

Szlak zielony: Pustynia, stawy i ruiny

Zielony Szlak Rowerowy o długości 25 km to propozycja jednodniowej wycieczki podczas której zobaczymy najciekawsze miejsca naszego regionu: popatrzymy z góry na pustynię Błędowską, zachwycimy się malowniczymi stawami otoczonymi wapiennymi ścianami a potem odpoczniemy przy ruinach zamku w Rabsztynie.

Ten oznakowany zielonym kolorem szlak zatacza pętlę, rozpoczynając się i kończąc pod siedzibą naszego stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą” w Kluczach przy ulicy Partyzantów 1. W tym miejscu znajduje się też mapa szlaków turystycznych gminy Klucze. Jadąc stąd za znakami szlaku dotrzemy na skraj Pustyni Błędowskiej, gdzie ze szczytu Czubatki  możemy podziwiać panoramę pustyni. Niedaleko północnego krańca wzgórza znajduje się Jaskinia Rudnicka oraz dwa stawy w otoczeniu bukowego lasu – Zielony i Czerwony, powstałe w 1880 r. po zatopieniu dwóch wyrobisk, w których eksploatowano rudy żelaza (piryt i limonit). Otoczone wapiennymi ścianami wyglądają niezwykle malowniczo. Zobaczymy tam też znaki przyrodniczej ścieżki dydaktycznej Wokół Rudnicy.

Kierując się dalej za znakami szlaku mijamy skrzyżowanie z drogą na Pomorzany, gdzie znajduje się pomnik przyrody - Pomorzańskie Skałki (pojedyncze skałki o nazwach: Sfinks, Zamczysko, Mały Labirynt). To też doskonały punkt widokowy na okolicę. Ze skałek podążamy za znakami do drogi Olkusz-Klucze. Następnie drogą polną docieramy do Bogucina Małego (tu znaki szlaku odbijają na południe do rynku w Olkuszu, pod siedzibę PTTK - jeśli nie chcemy wjeżdżać do miasta, udajemy się w kierunku Jaroszowca).  W Bogucinie widoczne są na wschodzie ruiny zamku w Rabsztynie. U podnóża ruin zamku można chwilę odpocząć i przekąsić coś w lokalnej karczmie „Podzamcze”.  Następnie jedziemy skrajem Czarnego Lasu, przejeżdżamy przez Jaroszowiec (po prawej stronie mijamy zalesione wzniesienie Nad Kopalnią), przecinamy ulicę Kolejową kierując się w stronę widocznego kościoła – Sanktuarium Najświętszej Marii Wspomożenia Wiernych (tutaj trafiamy na szlak pieszy żółty, czerwony rowerowy Jurajski Szlak Orlich Gniazd oraz trasę ścieżki dydaktycznej). Przy kościele za znakami wjeżdżamy w leśną drogę, mijamy stok z wyciągiem narciarskim, dalej lasem bukowym kierujemy się w kierunku ogródków działkowych w Kluczach, obok wzniesienia Kamyk. Na koniec polną drogą wzdłuż lasu dojeżdżamy do ulicy Partyzantów w Kluczach, gdzie kończy się nasza trasa.

 

 

Szlak Imbramowicki: Pałac Popielów, klasztor i leśny wąwóz

 

Dla amatorów jednodniowych wypadów rowerowych polecamy również szlak Imbramowicki prowadzący z okolic Minogi

do Glanowa. Po drodze mijamy Ściborzyce z XIX-wiecznym pałacem rodu Popielów i pomnikiem przyrody - źródłem „Jordan” a potem poprzez Małyszyce docierającym do klasztoru w Imbramowicach. Następnie wąwozem oraz malowniczym lasem  ( projektowany rezerwat „Ostrysz”) dojeżdżamy do Glanowa.

Szlak rowerowy poprowadzony jest też wzdłuż rzeki Dłubnia - dociera do wsi Ściborzyce, a następnie przez Małyszyce i Imbramowice prowadzi do Trzyciąża, do źródeł Dłubni. Osoby zainteresowane noclegiem zapraszamy do Milonek.

 

 

Szlak Przylaszczkowy dla zaawansowanych: perły architektury, ostańce i różnice wzniesień 

Prawdziwych miłośników dwóch kółek zapraszamy na dłuższą przejażdżkę Przylaszczkowym Szlakiem Rowerowym liczącym 38 km. Znaczne różnice wzniesień oraz różne rodzaje nawierzchni powodują, że szlak przeznaczony jest w szczególności dla amatorów rowerów górskich. Wiele odcinków szlaku jest mocno zarośniętych przez trawy, krzewy i krzaki.

Trasa rozpoczyna się pod Szkołą Podstawową w Kluczach na ul. Zawierciańskiej, potem wiedzie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 791, by za zakładami papierniczymi skręcić w lewo i prowadzić przez las wokół Pustyni Błędowskiej. Dalej znaki kierują na wzniesienie Dąbrówka (355 m), skąd roztacza się piękny widok na „Polską Saharę”.

Potem docieramy do Chechła - tu zobaczyć można Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, stojącą przy nim dzwonnicę z 1830 r., zabytkowe XIX-wieczne nagrobki rodzin szlacheckich oraz zbiorowy grób żołnierzy AK poległych w 1944 r. pod Błojcem. Odpocząć możemy w gospodarstwie agroturystycznym  Janusza Wójcika (ul. Kluczewska 1, Chechło).

Dalej Szlak Przylaszczkowy wiedzie przez Rodaki, gdzie kryje się prawdziwa perła Jury – drewniany kościółek św. Marka z początku z XVII stulecia. W pobliżu wsi wznosi się góra Świniuszka (488 m), na której stokach znajdują się liczne skałki wapienne i Jaskinia Na Świniuszce. W Rodakach trasa wiedzie przez las z ciekawymi ostańcami wapiennymi - aż do granic gminy Klucze. Tutaj możemy zatrzymać się na odpoczynek w Stanicy Turystyki Konnej „Rancho Geronimo” (ul. Grabowska 3, Rodaki) lub w pensjonacie „Cztery pory roku” u Beaty Fugiel w pobliskim Ryczówku (ul. Laski 8b, Ryczówek).  Potem przejeżdżamy przez Śrubarnię, mijamy liczne skałki wapienne m.in. Straszykowe Skały i Kaczmarkową Skałę. Dalej - obok rezerwatu Ruskie Góry wjeżdżamy na drogę krajową łączącą Pilicę i Klucze. Potem szlak prowadzi przez Krzywopłoty do pełnego atrakcji Bydlina z ruinami zamku obronnego z XIV w., śladami okopów z czasów I wojny światowej na górze Świętego Krzyża, kościołem św. Małgorzaty z 1865 r. oraz cmentarzem z mogiłami legionistów i kaplicą Pocieszenia N.M.P. z XVIII w. Dla zregenerowania sil proponujemy odpoczynek w „Gościńcu AMiG” (ul. Hardego 15, Krzywopłoty). W Bydlinie możemy skorzystać z noclegu w pensjonacie „Zacisze” (ul. Turystyczna 86, Bydlin) oraz w Pawilonie Sportowym (ul. Legionów 41, Bydlin). 

Za znakami szlaku jedziemy do Cieślina (można tu zboczyć ze szlaku, by zobaczyć m.in. kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika z 1923 r. oraz posąg św. Jana Nepomucena), potem przez Golczowice (pomnik powstańców styczniowych), wreszcie przez piekną buczynę wjeżdżamy do Jaroszowca, gdzie mijamy stary kościółek znajdujący się na skraju lasu. Potem przejeżdżamy obok Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych.

Jeżeli w czasie podróży poczujemy zmęczenie możemy odpocząć i posilić w gospodarstwach agroturystycznych: „U Felka” (ul. Plażowa 11, Golczowice), „U Funi” (ul Powstania styczniowego 6, Golczowice) oraz u Aleksandra Mrówki (ul. Jurajska 20, Golczowice). Następnie przejeżdżamy koło wyciągu  narciarskiego i przez ogródki działkowe wracamy do Klucz, gdzie kończy się nasza trasa. Tutaj możemy skorzystać z noclegu „U Pawła” (ul. Dworska 15, Klucze).

  

Kilka rad, dla tych, którzy najchętniej zwiedzają inne regiony "na dwóch kółkach" 

- Świetna i wygodna ścieżka rowerowa biegnie wzdłuż Dunajca po słowackiej stronie. Prowadzi m.in. niedaleko pięknego czerwonego Klasztoru.  Dodatkowym bonusem jest widok na pienińskie Trzy Korony. Więcej...

- Szlaki rowerowe w okolicach Cserépfalu znaleźć można w broszurze wydanej przez Park Narodowy Gór Bukowych. Więcej...

Czym jest Regio4trip ?

Regio4trip.eu to portal, który pozwoli Ci odkryć urokliwe zakątki północnej Małopolski i czerpac z nich niepowtarzalną energię, a przy tym odpocz...

Kliknij, aby przeczytać więcej
Kontakt
e-mail:lgd@nadbialaprzemsza.org.pl
tel. +48 32 724 25 23
Kliknij, aby zobaczyć więcej
Zarejestruj się jako partner

Zapraszamy wszystkie podmioty sektora turystycznego, w tym także obiekty gastronomiczne i noclegowe do wspólnej promocji walorów turystycznych ob...

Zarejestruj się jako partner
Życzymy miłego dnia :)
Zespół Regio4Trip