facebook

Skarby nadprzemszańskiego runa

W naszych lasach można spotkać takie smakołyki jak podgrzybki, prawdziwki, koźlarze, maślaki, rydze i kanie. Maślak jest grzybem charakterystycznym dla lasów otaczających Pustynię Błędowską (pojawia się także na samej pustyni). Tutejsze tereny to też raj dla amatorów zbierania jagód i poziomek. W odległości zaledwie kilku metrów od głównej drogi można zobaczyć  całe kobierce leśne usiane tymi pysznymi owocam. W lasach około Jaroszowca możemy znaleźć prawie wszystkie rodzaje owoców leśnych (jagody, borówki, maliny, jeżyny) oraz mnóstwo grzybów (kozaki, prawdziwki, maślaki, kurki, kanie itp.).

Świeże leśne powietrze niesie ze sobą zapach żywicy, czasem również unosi się tu zapach grzybów i wtedy spacer zamienia się w polowanie na te smaczne dary lasu. Podczas leśnej wędrówki możemy również znaleźć wspaniałe w smaku i bardzo aromatyczne owoce malin i  jeżyn, natomiast jeśli przykucniemy trochę niżej i popatrzymy pod nogi to oczom naszym ukaże się słodko pachnący dywan z  poziomek i jagód.

 

Rosnące na nadprzemszańskim obszarze lasy są doskonałym miejscem rekreacji, spacerów, jazdy konnej a także grzybobrania.

 

W gminie Bolesław lasy zajmują ponad 37% powierzchni gminy. Dominują tu lasy sosnowe, w większości czterdziestoletnie. Spore powierzchnie gminy zajmują również młode brzeziny, najczęściej nie przekraczające 20 lat. Występują one na ubogich i na żyźniejszych piaskach. Na ubogich siedliskach w runie wstępuje trzcinnik piaskowy, szczotlicha siwa, macierzanka piaskowa, strzęplica sina, jastrzębiec kosmaczek, a na pisakach żyźniejszych obok trzcinnika i macierzanki rosną gatunki murawowe - zawciąg pospolity, goździk kartuzek, lepnica rozdęta, łyszczec baldachogronowy, kostrzewa owcza i storczyki.

 

Bolesławskie lasy są także prawdziwym rajem dla amatorów grzybobrania. Prawie wszystkie wychodzące z Bolesławia drogi prowadzą do takich miejsc  jak polana „Podlaska”w Krzykawie, lasy graniczące z Pustynią Błędowską przy Hutkach, lasy przy wapiennikach Między Bolesławiem i Olkuszem czy też polana za tartakiem w Krzykawce, w których występuje prawdziwa obfitość maślaków i koźlarzy.

 

Najwięcej grzybiarzy, również spoza województwa, przyciągają rozległe kompleksy leśne w gminie Klucze. Rosnące tu grzyby, ze względu na niepowtarzalny smak i zapach, przez wielu uważane są za wyjątkowy przysmak.

 

Można stwierdzić, że nadprzemszańskie lasy są zróżnicowane pod względem składu gatunkowego. Występuje jodła, buk, świerk, sosna oraz domieszkowo dąb i modrzew. Ważną rolę dla zachowania wartości przyrodniczych i krajobrazowych warunkujących rozwój funkcji turystycznych ogrywa leśnictwo. Równie bogatą fauną i florą mogą pochwalić się tutejsze lasy. Nadprzemszańskie tereny leśne są krainą niezwykłych kontrastów. Spotkać tu można występujące obok siebie elementy przyrody różnych, bardzo odległych zazwyczaj od siebie obszarów. Żaden z pozostałych regionów Polski nie może poszczycić się większą różnorodnością. Występuje tu wyjątkowo różnorodna flora i fauna, w tym gatunki endemiczne i reliktowe, mające swe jedyne stanowiska w Polsce.

 

Właśnie z powodu naturalnego bogactwa nadprzemszańskich terenów tworzone są nowe rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest projektowany rezerwat Ostrysz, obejmujący obszar 54,4 ha. Występuje tu m.in. interesująca mozaika zbiorowisk roślinnych od wilgotnego lasu łęgowego w dnie wąwozu, na wyżej położonych zboczach doliny zachowały się fragmenty ciepłolubnego lasu bukowego, a w miejscach urwistych odsłonięć skalnych, zwłaszcza eksponowanych na południe i zachód wykształciły się charakterystyczne dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej tzw. murawy kserotermiczne, czyli zbiorowiska zawierające liczne gatunki roślin preferujących siedliska suche i ciepłe, dobrze nasłonecznione. Są one główną ostoją rzadkich roślin i zwierząt bezkręgowych. Często gatunki te na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej mają północne lub zachodnie granice swego występowania, będąc charakterystycznymi np. dla terenów stepów nadczarnomorskich lub Bałkanów.

 

W lasach mieszanych wyżynnych z bogatym podszyciem znajduje się wiele gatunków drzew jak: jodła, buk, sosna, świerk a także dąb i modrzew. Lokalnie jak w rezerwacie „Michałowiec” na obszarze gminy Trzyciąż występuje ciepłolubna storczykowa buczyna naskalna z bogactwem gatunkowym runa, w którym znajduje się aż 18 gatunków roślin podlegających ochronie prawnej, w tym 13 objętych ochroną całkowitą (np.: storczyk, obuwik pospolity, podkolan zielony, wawrzynek, wilcze łyko, kruszczyk szerokolistny, śnieżyczka, przebiśnieg, bluszcz pospolity, gnieźnik leśny). Uwagę zwraca również występujący drzewostan mieszany z dużym udziałem jodły (kompleks leśny w okolicach Zagórowej) oraz las łęgowy z płatami ciepłej buczyny i roślinnością kserotermiczną na zrębach skalnych. Lasy pełnią funkcję ochronną, przede wszystkim jako drzewostany wodochronne i glebochronne.

 

Pomiędzy Trzyciążem, Zagórową a Glanowem znajduje się nieduży kompleks leśny, rozłożony na wyniesieniach górujących nad południowym brzegiem doliny Dłubni. Ze względu na fakt, że w jego obrębie zachowały się fragmenty naturalnego dla wysoczyzny jurajskiej lasu mieszanego z dużym udziałem jodły projektuje się w tym miejscu urządzenie rezerwatu Trzyciąż o powierzchni 116 ha. Przez teren projektowanego rezerwatu prowadzi rowerowy Szlak Dłubni, na odcinku pomiędzy grodziskiem w Zagórowej a Trzyciążem, niebieski pieszy Szlak Warowni Jurajskich przechodzi w niedalekiej odległości, dnem doliny Dłubni, skręcając na północ, do Glanowa.

 

Lasy w Okolicy wsi Zagórowa to również raj dla grzybiarzy, podczas krótkiego spaceru można znać tu przepiękne okazy prawdziwków, podgrzybków i koźlarzy.

 

Na obszarze gminy Trzyciąż jako jedyny na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w osadzie Michałówka znajduje się florystyczny rezerwat „Michałowiec” o powierzchni 12,6 ha. Utworzony dla ochrony i utrzymania fragmentu buczyny karpackiej oraz bogatej populacji storczyków. Cypriprdium caloceolus występujący na terenie rezerwatu to jeden z najpiękniejszych gatunków storczyków występujących na terenie Polski (znalazł się m.in. w herbie gminy Trzyciąż). Niestety, ze względu na swoją urodę był masowo zrywany i mimo, że jeszcze około 100 lat temu był szeroko rozpowszechniony w całej południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, to w chwili obecnej występuje tylko na kilku stanowiskach. Ważna jest też ochrona struktury lasu bukowego. Rezerwat ten został zakwalifikowany do obszarów ochrony w systemie NATURA 2000, dla zachowania nie tylko krajowego, ale także europejskiego dziedzictwa przyrodniczego

 

„Michałowiec” znajduje się w pewnym oddaleniu od znanych szlaków turystycznych, pomiędzy wsiami Jangrot i Michałówka, w pobliżu cmentarza wojennego w Jangrocie-Cieplicach .

 

Rezerwat Przyrody Pazurek o powierzchni 185 ha jest położony w gminie Olkusz. Obszar jest zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu, a także wapiennych form skalnych. Rezerwat chroni 290 gatunków roślin górskich, w tym 21 gatunków prawnie chronionych (m.in. języcznik zwyczajny, czosnek niedźwiedzi). Dla turystów została zaprojektowana ścieżka dydaktyczna prowadząca przez cały obszar chroniony. Na terenie rezerwatu znajduje się Januszkowa Góra, która skrywa jedną z głębszych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Januszkową Szczelinę. Jest to druga w skali trudności jaskinia na Jurze Krakowsko Częstochowskiej o długości 180m. W tych lasach

W przyszłości planuje się utworzenie odrębnego rezerwatu Januszkowa Góra o powierzchni 36 ha wraz z otuliną 56 ha. Rezerwat będzie chronił 12 schronisk skalnych i jaskiń, 180 roślin naczyniowych, w tym 26 objętych ochroną prawną (wśród nich rzadki grzyb – purchawica olbrzymia).

 

W okolicach Ocland w lasach bukowych, świerkowych i dębowych oraz na łąkach mozna znaleźć maliny, poziomki, jeżyny, tarnina, dzika róża, głóg oraz grzyby ( pieczarki, kanie, kurki, borowiki). Więcej...

 

 

Czym jest Regio4trip ?

Regio4trip.eu to portal, który pozwoli Ci odkryć urokliwe zakątki północnej Małopolski i czerpac z nich niepowtarzalną energię, a przy tym odpocz...

Kliknij, aby przeczytać więcej
Kontakt
e-mail:lgd@nadbialaprzemsza.org.pl
tel. +48 32 724 25 23
Kliknij, aby zobaczyć więcej
Zarejestruj się jako partner

Zapraszamy wszystkie podmioty sektora turystycznego, w tym także obiekty gastronomiczne i noclegowe do wspólnej promocji walorów turystycznych ob...

Zarejestruj się jako partner
Życzymy miłego dnia :)
Zespół Regio4Trip